Музей-садиба О.Ю.Кобилянської Коротко про нас

Музеї Києва Музей у Пирогові Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту Музей народної архітектури та побуту у Львові Мандруємо Україною Музей побуту Західної України Український сувенір Закарпатський музей народної архітектури та побуту Народна архітектура стародавнього українського села Мистецька сторінка Життя Карпатського народу

Хата з призьбою

Загальновідомий архетип української селянської хати – з білими стінами, призьбою, підведеною глиною, та чотирисхилим солом’яним дахом – узагальнює в собі основні й найбільш типові риси української народної архітектури.

Внизу, біля фундаменту, навколо хати знаходилася глиняна призьба, обкладена колодами і скріплена при балках лацканами. Призьба навколо хати була з витоптаної глини, піддержана балкою, обтесаною краями, щоб глина не випадала. Після того, як глину добре витоптано, призьбу змащували сумішшю глини і полови, а потім овечим або коров’ячим гноєм. Її висота дорівнювала 35-60 см, а ширина 40-80 см. Вона служила, з одного боку, щитом для фундаменту хати проти морозу й холоду протягом зими, а з іншого боку, протягом теплих пір року – місцем відпочинку, столом і постіллю.

Пізніше призьбу закрито вікнами, з чого й утворилася своєрідна веранда.

Хата з призьбою Хата з призьбою Хата з призьбоюЦікавинки архітектури

Українські правила і традиції для будівництва нового будинку

Найдивовижніші будинки світу

Найкрасивіші студмістечка світу

10 архітектурних цікавинок середньовічного Львова

Світ цікавих фактів


Які будинки зводять українці сьогодні

Екологічно-чистий будинок із саману

Що в першу чергу слід подивитися у Чернівцях?

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Сім історико-культурних пам'яток України

Скарби роду


Наші друзі