Музей-садиба О.Ю.Кобилянської Коротко про нас

Музеї Києва Музей у Пирогові Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту Музей народної архітектури та побуту у Львові Мандруємо Україною Музей побуту Західної України Український сувенір Закарпатський музей народної архітектури та побуту Народна архітектура стародавнього українського села Мистецька сторінка Життя Карпатського народу

Хата-сіни-комора

Трикамерне селянське житло набуло масового поширення в Україні наприкінці XIX — на початку XX ст. Воно вважається наступним етапом розвитку української хати. Житлові будинки з таким плануванням, крім власне хати і сіней, мали ще комору.

Трикамерне житло стало основою для створення будинків з двома житловими приміщеннями (одне з них було основною кімнатою, друге використовувалось як святкове – «велика хата»).

Розрізняють два варіанти такого житла: «дві хати підряд», «хата через сіни». Визначальною рисою першого варіанта є те, що друга хата створювалась шляхом добудови до трикамерного житла спеціального приміщення. Таким чином, обидва житлові приміщення розміщувались по один бік сіней.

План житла «хата через сіни» відрізнявся тим, що житлові приміщення розташовувались на обидва боки сіней (подвійне житло), тобто замість комори влаштовувалось ще одне житло. Отже, в народній житловій архітектурі завжди передбачали додаткові приміщення, які можна було легко пристосувати до житла. Думали також про можливість збільшення житлової будівлі шляхом добудови до первісного об'єму нових приміщень. У цьому випадку збільшувалися кубатура будівлі й площа забудови, що спричинювало відповідні зміни в плануванні не тільки всієї споруди, а й садиби.



Цікавинки архітектури

Українські правила і традиції для будівництва нового будинку

Найдивовижніші будинки світу

Найкрасивіші студмістечка світу

10 архітектурних цікавинок середньовічного Львова

Світ цікавих фактів


Які будинки зводять українці сьогодні

Екологічно-чистий будинок із саману

Що в першу чергу слід подивитися у Чернівцях?

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Сім історико-культурних пам'яток України

Скарби роду


Наші друзі