Музей-садиба О.Ю.Кобилянської Коротко про нас

Музеї Києва Музей у Пирогові Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту Музей народної архітектури та побуту у Львові Мандруємо Україною Музей побуту Західної України Український сувенір Закарпатський музей народної архітектури та побуту Народна архітектура стародавнього українського села Мистецька сторінка Життя Карпатського народу

Будівельні матеріали

Будівельними матеріалами для хати найчастіше слугували дерево й глина, рідше – камінь. Традиційне народне житло увібрало в себе всі загальновідомі конструктивні рішення – від чистого масивного зрубу до каркасно-глинобитної стіни. Монолітні стіни з глини широко застосовувалися в народному будівництві України. Їх конструкції бувають досить різноманітні. Залежно від будівельних традицій того чи іншого регіону, в народному житлі використовували глинобитні, глинолитні, глиновалькові та саманні конструкції стін.

Глинобитні стіни будуються переважно в Центральній Україні, глинолитні – у східних областях, а глиновалькові у західних районах Півдня України, а також у значній частині лісостепової смуги.

Глинобитні стіни зводяться з суміші глини, що має природну вологість, та солом’яної січки. Ця суміш укладається в опалубку шарами і ретельно трамбується. Перший шар набивали на висоту до одного метра. Після його висихання щити опалубки піднімали на висоту першого шару і засипали наступний. Нарощування кожного наступного шару стін провадилося після висихання попереднього – і так до необхідної висоти. Дерев’яний каркас усередині глинобитної форми укріплював глиняну масу стін, утворюючи міцну конструкцію будівлі.

Для спорудження глинолитних стін в опалубку укладали шар м`ятої соломи і заливали рідким розчином глини. Подальший процес повторює технологічні прийоми зведення глинобитних стін (трамбування, пошаровість, висихання).

Глиновалькові стіни мають два варіанти конструктивного рішення – звичайні глиновальки і глиновальки “в ялинку”. В першому випадку застосовують великі вальки з глиносолом`яної маси, які укладаються впоперек стін рядами, щільно один до одного.

Для спорудження стін із глиновальків “у ялинку” використовують вальки менші за розміром. Кожен шар вальків укладають на стіну не горизонтально, а під кутом 45 градусів.

Саман – невеликий блок (цеглина) з глиносолом’яної маси. Як будівельний матеріал широко застосовується в народному будівництві Півдня України, а також західної частини лісостепової смуги. Основною перевагою саманних стінперед іншими конструкціями з глини є те, що вони досить швидко висихають і не надто сильно просідають.

Таким чином, застосування глини в будівництві – зазвичай у поєднанні з дерев’яним каркасом – є однією з найбільш характерних рис традиційного житла українців. Саме наявністю серед будівельних матеріалів глини значною мірою зумовлені і традиційне декоративне оздоблення хати, і архітектоніка будівлі в цілому.



Цікавинки архітектури

Українські правила і традиції для будівництва нового будинку

Найдивовижніші будинки світу

Найкрасивіші студмістечка світу

10 архітектурних цікавинок середньовічного Львова

Світ цікавих фактів


Які будинки зводять українці сьогодні

Які будинки зводять українці сьогодні

Що в першу чергу слід подивитися у Чернівцях?

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Сім історико-культурних пам'яток України

Скарби роду


Наші друзі